top of page

[používaj zápisník]

  • Writer: [marek macho]
    [marek macho]
  • Jan 22, 2020
  • 3 min read

Zápisník ti môže pomôcť upratať v tvojej hlave a vyprázdniť z nej čokoľvek, čo ťa zamestnáva, trápi. Skús využívať zápisník aj ty a presvedč sa sám.


Dostaň to z hlavy von.

Veľa ľudí drží všetko, čo majú v pláne, všetky svoje nápady, myšlienky, len vo svojej hlave. Zamestnávajú svoj mozog naplno, majú ho plný plánov, ktoré by chceli uskutočniť a snažia sa  za každú cenu na nič nezabudnúť. Stáva sa, že kvôli všetkému, čo zamestnáva ich myseľ, sa nedokážu sústrediť na prítomnosť a na mnoho zabudnú.


Najväčšia výhoda písania do zápisníku je to, že nemusíš všetko držať v hlave. Vyprázdniš svoju myseľ. Dokážeš sa venovať tomu, čo je pred tebou, čo práve prežívaš.


Zapisuj si všetko.

Zapíš si všetko, čo ti nedá spať, čo ťa núti stále premýšľať a kvôli čomu sa nedokážeš venovať svojej práci. Pokús sa vyjadriť slovami to, čo ti víri hlavou. Daj to zo seba von. Nech je to čokoľvek, zapíš si to. Každú myšlienku, každý nápad, čokoľvek ťa trápi, teší. Neboj sa, nikto tvoj zápisník nebude čítať. Je to tvoj osobný priestor, kde môžeš tvoriť, kde sa môžeš sťažovať, kde môžeš robiť čokoľvek, čo uznáš za vhodné. Je len na tebe, ako ho využiješ.


Maj offline zápisník.

Aplikácie.

Používanie aplikácií do mobilu alebo počítača sa zdá ako výborný nápad. Stále ich máš pri sebe, vždy do nich môžeš zapisovať, všetko máš zosynchronizované, máš ku všetkému prístup odvšadiaľ. Veľa výhod, ktoré sú na mieste, ale z mojej skúsenosti je lepšie mať offline zápisník. Mať zápisník, ktorý má skutočný papier a potrebuješ k nemu pero alebo ceruzku.


Dlho som používal aplikáciu Evernote a doteraz ju používam, keďže je jednou z najlepších aplikácií na poznámky a mám ich v nej uložených mnoho. Napriek tomu som časom zistil, že používať papierový zápisník je lepšie.


Uvedomuj si, čo píšeš.

Keď píšeš do počítača alebo mobilu, často píšeš automaticky, skoro si ani neuvedomuješ, čo píšeš. Naopak, keď píšeš perom alebo ceruzkou na papier, musíš venovať omnoho viac pozornosti tomu, čo píšeš. Skutočne vieš, čo píšeš, uvedomuješ si slová, ktoré z teba vychádzajú na papier. Nemusí to znamenať, že to budú slová, ktoré budú vždy dávať zmysel, ale zbavíš sa preplnenosti v tvojej hlave.


Keď veci napíšeš na papier máš skutočne pocit, že si ich vyprázdnil z hlavy, že ťa už nemusia trápiť. Pri elektronických verziách tento pocit nie je taký silný. Možno to spôsobuje nedôvera v elektroniku, strach, že elektronika zlyhá. Pri papierovej verzii sa dokážeme spoľahnúť, že vydrží. Nie je časté, že by niekomu zhorel zápisník alebo ho stratil.


Buď retro.

Okrem toho, čo som už napísal, ďalším plus je, že budeš aspoň trochu retro, budeš menej závislý na technológii a možno sa dokonca budeš cítiť ako spisovateľ alebo podnikateľ.

Nehľadaj systém.

Chyba, ktorú môžeš spraviť je, že sa budeš snažiť mať dobrý systém, ktorým si chceš veci zapisovať. Možno by si chcel mať šablónu, ktorú budeš každý deň dodržiavať, aby si mal dostatočný prehľad. Tiež som sa pokúšal mať systém a určitý čas mi to fungovalo, ale prišiel som na to, že omnoho vhodnejšie je nemať žiadny systém. Neobmedzovať sa tým, že si dám pravidlá, ako by mal vyzerať môj zápisník alebo akým perom či ceruzkou by som doňho mal písať. Do zápisníka môžeš písať kedykoľvek čokoľvek, akýmkoľvek perom, ceruzkou, škrabopisom či krasopisom. Nezáleží na tom, či budeš škrtať. Tvoj zápisník nemusí vyzerať ako výklad obchodu!


Buď kreatívny.

Píš, čo máš na srdci, tvor, a nenechaj sa obmedzovať. Píš, čo ti príde na myseľ. Zapíš si každý uletený nápad, každú bláznivú myšlienku. Neboj sa objavovať. Daj šancu nápadom, nad ktorými by si len mávol rukou. Aspoň si ich napíš, aby si sa k nim mohol neskôr vrátiť.


Čo písať?

Skús nepoužívať zápisník na to, aby si si značil, na čo nemáš zabudnúť. Nepíš si to-do listy, ktoré nedokážeš splniť. Namiesto toho si píš, čo by si chcel spraviť, zrealizovať, kam by si sa chcel posunúť. Daj zo seba von všetko, čo nedokážeš nikomu povedať, daj na papier všetky tvoje obavy, strachy, všetko, čo ťa desí. Rovnako píš o tom, za čo si vďačný, o tom, čo krásne si zažil, o tvojich snoch, túžbach.


Pozri sa späť.

Občas je dobré pozrieť sa späť na to, čo si si zapísal, znovu objaviť minulé myšlienky. Podľa mňa je vhodné si večer prejsť, čo všetko si si počas tohto dňa zapísal, zhodnotiť, dať na papier ešte posledné myšlienky pred spánkom. Ak sú niektoré myšlienky hodné toho, aby si konal, naplánuj si ich na konkrétny dátum, zapíš do diára, kalendára. Okrem dennej rekapitulácie môžeš skúsiť aj týždennú a mesačnú, ale je to len na tebe.

댓글


bottom of page